Festival of India 2018 Cultural Schedule

Saturday Schedule
# Name Item Name Saturday
1 Chetan Mehta Welcome Speech 12:00
2 Sunidhi & Vidhi Chiplunkar U.S. National Anthem 12:02
3 Ashwini Manjunath Ganesha Stuthi 12:07
4 Ballari kanjilal The tiny Stars 12:15
5 Uma Chetty Ashtalakshmi dance 12:22
6 Lakshmi Vadiv Varaveena 12:28
7 Soujanya Adivikolanu Dazzling Bees 12:35
8 Nikki Rajan & Anushri Ramesh Rhythmic Fusion 12:47
9 Lahari Chella Little Stars 12:55
10 Shikha Gupta Golden Sparklers 13:01
11 Uma Chetty Arabhi Jathiswaram 13:06
12 Riddhi Trivedi The Disco song 13:14
13 Dr. Janaki Rangarajan Madhurashtakam 13:22
14 Uma Chetty Nrittanjali 13:30
15 Shikha Gupta Mystic Movers 13:37
16 Chandni Parikh nachne de saare remix 13:44
17 Sucheta Shrivastava Jhankaar Group 13:53
18 Priti Patil Ragamalika Jathiswaram Excerpt 14:01
19 Shikha Gupta Diamond Dolls 14:09
20 Cultural Team General Announcements 14:17
Competition - Folk Dance (6-13)
21 RaviKumar Karri AnyBodyCanDance-Folk Fasak 14:31
22 Singaram Thirupathi FisherWomen Folk Dance 14:41
23 Lakshmi Vadiv Paras Thillana 14:53
24 Ravi Kumar Karri AnyBodyCanDance-Mirchi Medly 15:01
25 Dr. Janaki Rangarajan Jathiswaram 15:15
26 Chandni Parikh ghoomar remix 15:22
27 Priti Patil Mayil Vahana Excerpt 15:32
28 Ansel Abraham Team Zindagi 15:40
29 HCV Yoga Team Intro to Yoga 15:47
Competition - Story Time
30 Singaram Thirupathi The Warriors 16:06
31 Tama Paul Banerjee MAHISASUR MARDINI 16:14
32 Sanjay Kumar Short Flute Concert 16:25
33 Nadira Shah-Berry TARANA 16:42
34 Uma Chetty Murugan Sabdam 16:50
35 Sindhu Anil THIRUVATHIRA KALI 16:59
36 Dr. Janaki Rangarajan Devi Stuti 17:07
37 Uma Ettigi Direction Namaskaram 17:13
38 Chairman - FOI VIP Visit 17:21
Competition - Got Dance
39 Ravi Kumar Karri AnyBodyCanDance-Classic Retro 17:40
40 Nadira Shah-Berry RhythmicSquads Layabaddh Daste 17:48
41 Rutu & Divya Ravishankar RhythmicSquads Layabaddh Daste 17:58
42 Ballari kanjilal We are better then the best 18:06
43 Chamu Katkam Bade Miya Chote Miya 18:11
44 Archana Sankhe Yaari Dosti 18:16
45 Shikha Gupta Battle of Beats 18:28
46 Ballari kanjilal The Battles of the titans 18:36
47 Singaram Thirupathi Divas moves 18:43
 
48 Uma Chetty Durge Durge 18:53
49 Ramya Phadtare Empowering Fashion Show 2018 18:59
50 Uma Ettigi Varna 19:07
Competition - Romance
51 Raju Mohanlal Mast Mast 19:28
52 Sunaina Bhosale The black swan 19:36
53 Shikha Gupta Ishq wala love 19:46
54 Rhythmic Eagles Team Ishq wala love 19:55
 
55 Shivam Paul, Ballari Kanjilal Bloom of December 20:03
56 Shefali Desai My 2018 20:10
57 Singaram & RamSagar K2B 20:11
Sunday Schedule
Item NO Name Item Name Sunday
1 Chetan Mehta Welcome Speech 12:30
2 Shriya & Vidhi Chiplunkar U.S. National Anthem 12:31
3 Ashwini Manjunath Venkateswara Krithi 12:36
4 Rekhaayyala Kuchipudi 12:44
5 Uma Chetty Achyutashtakam 12:50
6 Meena Veerappan Nalla Nallani Baludu 13:00
7 Nadira Shah-Berry Khathak Tarana 13:10
8 Vivek Introducing Jr Shaaji Paappans 13:21
9 Ashwini Manjunath Natesha Kauthuvam 13:28
10 Ballari kanjilal D se Dance 13:36
11 Shikha Gupta Thundering Kidz 13:43
12 Meena Veerappan Mooshika Vahana 13:50
Competition - Innocent Feet
13 Nadira Shah Berry Chota Sitare Harmony 14:05
14 Mukunda Priya Pabolu Mass Maharajas 14:15
15 Divya Ravishankar Lil Wonders! 14:26
16 Chamu Katkam Grandma Shark Do Dooo 14:40
17 Shivi Goel Happy Feat Group 14:45
18 Ballari kanjilal Rythemic Kids group 14:52
19 Divya Ravishankar Dancing Divas 14:59
20 Archana Toshniwal Innocent feet 15:11
21 Singaram Thirupathi Crazy Frog 15:19
22 Shikha Gupta Nanhe parindey 15:31
23 Chairman - FOI FOI Committee Introduction 15:42
24 Ravi Ravindran Short Classical Concert 15:59
25 Dr. Janaki Rangarajan Pushpanjali 16:21
26 Priti Patil Saraswati Kautuvam & Vandana 16:29
27 Selina Shrestha Bollywood Fusion 16:36
28 Shivi Goel Richmond Rockers 16:48
29 Uma Ettigi Thillana 16:56
30 HCV Yoga Team Intro to Yoga 17:03
Competition - Folk Dance
31 Aesha, Sristha, Sastha Awesome Angels 17:22
32 Saira Varghese Team Mudra - Kerala Folk 17:29
33 Archana Sankhe/Rashmi Shidhore Rangilo Rajasthan 17:37
34 Ballari kanjilal and Tania Ban Amader Rupashi Bangla 17:45
35 Shefali Desai Mera Paschim Bharat 17:51
36 Bishnupriya Nayak Sparkle Queens 18:06
37 Lakshmi Vadiv Bho Shambho 18:13
38 Ram Kondapu YUVA bollywood medley 18:19
39 Uma Ettigi Mallari 18:27
40 Ashwini Manjunath Classical Fusion 18:34
41 Ram Kondapu Deep sea dancers 18:42
42 Cultural Team Raffle Distribution 18:49
43 Cultural Team Prize Distribution 19:06

if you have any questions, comments or feedback please send an email to assistant coordinator